Jeseníky Rescue 2011

Letošního ročníku se zúčastnili: 
Za psovody:
Míla – velitel psovodů
Lucka + Maggie
Martin + Bára
Eva + Airra, Ennie
já + Dupinka

Za záchranáře:
Zuzka, Zdeněk, Jirka, Tomáš, Vašek

Za hasiče:
hasiči HZS MSK Bruntál a dobrovolní hasiči JSDHO Bruntál
Letošní ročník společného cvičení záchranných složek s názvem Jeseníky Rescue 2011 bylo pod taktovkou HZS MSK Bruntál a Záchranářů Česká Kamenice, o.s. Na společné cvičení jsme byli přizváni, abychom tak navázali na loňské neméně úspěšné cvičení. Díky všem účastníkům se podařilo zorganizovat perfektní cvičení, které prověřilo všechny jednotky ve své práci a zároveň ve vzájemné spolupráci v rámci IZS.
Cvičení začalo již ve čtvrtek, kdy jsme po slavnostním přivítání s ředitelem HZS Bruntál, starostou města Bruntál a hasiči představili práci našich psů a způsob výcviků. Záchranáři z České Kamenice představili svou práci.
Oproti loňskému ročníku, bylo letos velkou výhodou ubytování přímo na stanici HZS. Díky tomu nedocházelo ke zbytečným časovým prodlevám a jednotlivá cvičení na sebe plynule navazovala.
Pátek byl věnován plochám. Od rána jsme prohledávali lom a jeho blízké okolí, kde se ztratila partička pěti kluků. Akce dopadla úspěšně, všechny pohřešované se podařilo nalézt. Hasiči si vyzkoušeli vyprošťování osob z nepřístupných míst, záchranáři si vyzkoušeli se na tato místa dostat a pečlivě dohlíželi na hasiče, kteří dávali nalezeným první pomoc a ošetření.
Páteční odpoledne mělo jiný scénář – v přilehlém lese bylo nutné najít 2 parašutisty, kteří nezvládli seskok a pravděpodobně jsou zranění a zachycení v korunách stromů. Dlouhý úsek lesa jsme prohledávali v rojnici (pro mě a Dupinku to byla první zkušenost). Je určitě spousta věcí, které při práci v rojnici musíme zlepšit. Nácvik také po páteční zkušenosti budeme do tréninků začleňovat častěji. Pohřešované parašutisty se nám nakonec podařilo najít. Hasiči-lezci si vyzkoušeli záchranu osob z výšky a následnou péči o zraněného do příjezdu záchranářů. My ostatní jsme se dozvěděli vše o tzv. „syndromu z visu“ a vše o tom, jak s takovým člověkem následně velmi opatrně manipulovat.
A protože bylo páteční hledání opravdu náročné, rozhodli jsme se pro noční motivačku v lese. Rychlý a úspěšný trénink dodal chuť a radost našim čtyřnohým 🙂

Sobotní dopoledne bylo věnováno sutinovému vyhledávání. V domě vybuchl plyn a v troskách jsou zavaleny minimálně 3-4 osoby. Tak znělo zadání. V domě jsme se mohli pohybovat jen podle instrukcí hasičů, kteří dohlíželi na naši bezpečnost. Za psem chodit až oni dovolí a vždy jen podél nosných zdí. Dům prohledával vždy jeden pes, následující pes tak potvrdil nebo vyvrátil nález předešlého psa. Nakonec jsme v domě našli osob 5 a pátrání tak úspěšně zakončili.

Po hledání v sutinách jsme se vrátili na stanici, kde na nás již čekal další úkol – slaňování se psem z plošiny. Záchranáři si vyzkoušeli slaňování se zraněnou osobou. Po slaňování nás čekala zábava v polygonu. Lucka, Evička a já jsme tentokrát polygon přenechaly záchranářům a nutno uznat, že naše loňská verze prolézání a záchrany osoby v polygonu byla slabým odvarem toho, co si letos vyzkoušeli záchranáři. Hlavně před Zuzkou je nutno smeknout. My ostatní jsme si vyzkoušeli práci s termokamerou a dávání chytrých rad  Samozřejmě – po boji je každý generál 🙂

Sobotu jsme zakončili velmi rychle a nečekaně – Airrince se zanítila pořezaná tlapka a jediným nejrozumnějším řešením bylo jet v noci do Prahy ne veterinu, kde Evička pracuje a důvěřuje doktorkám. Noční šití bylo nakonec na 7 stehů.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, kteří nám toto cvičení umožnili. Děkujeme především nprap. Bc. Petru Slavíkovi za celou organizaci a zajištění terénů, děkujeme řediteli plk. Ing. Jiřímu Patrovskému, bez kterého by tato akce nemohla vůbec vzniknout a děkujeme za požehnání celé akce samotnému starostovi Města Bruntál Ing. Petru Rysovi. Dále patří dík všem profíkům hasičům HZS MSK Bruntál a dobrovolným hasičům JSDHO Bruntál, že se do akce zapojili.

Cvičení mělo letos opět velký úspěch a tak se těšíme na další.

ČLÁNEK V BRUNTÁLSKÉM DENÍKU

VIDEO NA TV PORÁTLU

FOTO 1

FOTO 2

FOTO 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.