Nasazení 2011

Kdy: 19. – 20.11. 
Kde: Pardubice
Kdo: 8 dvoučlenných týmů z různých koutů ČR

V listopadu pořádala ZBK Pardubického kraje závod Nasazení 2011. Propozice závodu slibovaly zajímavou zkušenost a tak se volná místa rychle plnila. Na závod se mohlo přihlásit 8 týmů. V týmu byl jeden psovod a pes sutinář a druhý plochař.Protože Dupinka tou dobou hárala, bylo nutné před začátkem závodu přeházet pořadí tak, aby náš tým nastupoval až mezi posledními a háravá fena tak nekomplikovala práci psům.

Do závodu jsem nastoupila s Evičkou. Evinka s Airrou si vzala na starost plošné hledání. V prvním terénu prý šlo o rychlé prohledání malého, zarostlého prostoru, kde Airra našla těsně před koncem 20-ti minutového limitu osobu. Druhé plošné hledání bylo podle vyprávění mnohem náročnější. Plocha měla 160 000 m2. Plochaři se museli poprat s GPS, mapovými podklady, orientací v prostoru apod. Hledali se osoby ležící, chodící, jedoucí na kole.

Já s Dupinkou jsem vyrazila nejprve na sutinu – zbořenou halu. Po sutině se ještě pohybovali hasiči, avšak mě nenapadlo poprosit velitele zásahu, aby hasiče z místnosti odvolal. Jedna ze zkušeností, které jsem tento víkend získala. Dupinka mě v této sutině velmi mile překvapila. Prvního figuranta našla velmi rychle – pod hromadou dříví. Po vyštěkání bylo nutné vrátit se ven a psa opět pouštět do sutiny. Po chvilce se štěkot ozýval z míst, kde už jednou Dupi štěkala. Nebyla jsem si jistá, jestli znovu hlásí již nalezenou osobu nebo zda pod hromadou, která je vzdálená jen 2 metry od té první, leží další figurant. Nakonec bylo její štěkání tak přesvědčivé a tak jsem Dupince věřila, že rozlišila 2 pachy a druhý nález jsem nahlásila. Třetí osoba byla schovaná ve výšce. Dupinka v jednu chvíli určeným směrem zvedala hlavu, ale nerozštěkala se a tak jsme měly 2 nalezené osoby. Radost z hezké práce psa byla o to větší, když jsem se n klubovně dověděla, že v sutině bylo rozházené jídlo a figurína v čerstvě napachovaném oblečení a Dupča si všímala a označila jen figuranty.

Druhá sutina byl dvůr s hospodářskými budovami. Pro ztížení podmínek psovod mohl chodit jen po cestě a pes musel pracovat naprosto samostatně a sám si procházet budovy. Prvního figuranta Dupča našla rychle po vyslání – byl schovaný ve sklepě a bylo možné ho navětřit dírou v podlaze. Dobrá práce. V dalších budovách Dupča nikoho neznačila a tak jsem jí znovu několikrát poslala do první, patrové budovy. Doufala jsem, že si najde schodiště na půdu a prohledá ji. Bohužel pach figuranta ve sklepě byl velkým lákadlem a Dupča už si nehledala další možnosti. Opět dobrá zkušenost a námět pro další tréninky. V této sutině byla prý opět schovaná figurína. Na dvoře pod starým gaučem. Dupča, ve snaze mi vyjít vstříc, na gauč skočila. Naštěstí se mnou nenechala natolik zblbnout a figurínu neoznačila.
Na noční speciál jsme s Evičkou jely společně. Já prohledávala 3 haly a nádvoří starého statku. Evička s Airrinkou šla za statek na pole a do remízku. Airra jako jediná našla v nočním terénu všechny figuranty a dostala zaslouženou pochvalu.
Pro Dupinku bylo noční hledání už únavné. Snažila se, ale bylo vidět, že už jede nadoraz. Prvního figuranta jsme nenašly. Ptala jsem se ostatních, kde první figurant byl a vůbec si tu místnost nevybavuji. Zřejmě jsme tam ani nebyly. Práci jsem ukončila v momentě, kdy Dupča našla figuranta v kanálu na nádvoří.Po nočním speciálu jsem dorazila do klubovny ve 3 a.m. Tak trochu jsem si ťukala na čelo, že nejsem úplně normální touhle dobou a v mraze pobíhat venku. O to větší poděkování patří všem ochotným figurantům, kteří kvůli nám celý den a celou noc byli schovaní.

S nedělním ránem se sice dostavila lehká únava, ale zároveň příjemný pocit z pěkného závodu. Po celou dobu panovala přátelská atmosféra a v teple klubovny a se vším tím občerstvením se dlouhé čekání snáz zvládalo. Krátce před polednem se začaly vyhlašovat výsledky. Pořadí družstev se určovalo počtem nalezených osob (falešňák znamenal 1 bod dolů) a celkovým časem práce. S Evičkou jsme obsadily 4. místo. Evinko, děkuji!!!

Závod byl opravdu perfektně zorganizovaný a jsem ráda, že se dodrželo, co se na počátku slíbilo – a sice, že nepůjde jen o prosté závodění, ale že hlavně půjde o simulaci skutečného hledání a sbírání nových zkušeností a poznatků.

Za fotku děkuji Martinovi Brandnerovi.

Kompletní výsledky jsou tady

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.